Még egy ilyen kis országnak is, mint Magyarország, a területi
adottságai és éghajlati viszonyai is igen változatosak. Az egyes tájak egymástól eltérő
tengerszint feletti magasságban fekszenek, a jellemző évi átlaghőmérséklet,
az éves csapadék szintje és a talaj típusa a különböző régiók között eltérő.
A legtöbb értékesnek tartott virágos növényfajta aránylag szűk területen őshonos.
Ha szeretnénk kertünkben minél több őshonos növényt nevelni,
ezt figyelembe kell vennünk. Olvassunk
utána, hogy a nekünk tetszők milyen körülmények között nőnek!
De mi is az az őshonos növény?
Talán a legszélesebb értelemben vett meghatározás az, hogy azok a növények, amelyek emberi beavatkozás nélkül jelentek meg és fejlődtek egy adott területen.
Sokan azért szeretnének őshonos növényeket nevelni, mivel egyszerűen szeretik a természetet. Mások fontosnak tartják, hogy a helyi ökoszisztéma egyensúlya legalább részben fennmaradjon.
A legtöbb őshonos növényt azonban csak úgy lehet megmenteni, ha
magát az élőhelyét is megmentik.
Néhány tévhit:
A Magyarországon őshonos növények minden itthoni kertben jól érzik magukat. - Az ország különböző tájai más-más adottságokkal bírnak. Dísznövénynek alkalmas, őshonos növényeink túlnyomó része erdős, magas tápanyagtartalmú, üde talajú, félárnyékos területről vagy nedves rétről származik.
Ezért sok őshonos növény nehezen alkalmazkodik a megszokottól jelentősen eltérő pld.: városi körülményekhez.
Az őshonos növények sokkal ellenállóbbak. - Az igazság az, hogy sok őshonos növény eredeti élőhelyén is időről időre nagy számban pusztul el. Pontosan azért, mert nem igazán ellenálló. Ez a jelenség pld.: aszályos években egyáltalán nem ritka a természetben.
A betelepített növények túl agresszívak és kiszorítják az őshonos növényeket. - Ez a legtöbb esetben túlzás. Igaz, számos betelepített dísznövény sok esetben ellenállóbb és többfajta környezetben nevelhető.
Az is igaz, hogy számos őshonos virágos növény a legtöbb hobbikertész számára egyszerűen nem elég mutatós. A kertészkedők többsége nagy, feltűnő virágzatot és levélzetet akar látni.
Jótanács:
Mindig nézzünk utána, hogy kertünk adottságai megegyeznek-e az őshonos növény eredeti élőhelyének adottságaival!
Válasszunk kertünkbe az őshonos és a betelepített növények palettájáról egyaránt! Így kertünk nemcsak változatosabb képet mutat majd, hanem olyan kevés törődést igénylő növényeket nevelhetünk, melyek tartása nem terheli tovább környezetünket.
KÖVETKEZŐ BLOGBEJEGYZÉSÜNK: 2011.02.25. 17:00
Tavaszi nagytakarítás...Itt az idő!