Az alábbi teraszbeültetés tervezése >> során négy fő szempontot vettünk figyelembe:
- Egész évben legyenek színek és formák a teraszon. Ezért túlnyomó részben örökzöld vagy félörökzöld növényeket választottunk.
- A terasz karakteres és színpompás növényekkel teli legyen, ami majd lágyítja a hangsúlyos fém- és kőburkolatot.
- A növények jól viseljék a nyári forróságot és az erős szelet is. Ugyanakkor kis víz- és tápanyag igényűek legyenek és viszonylag kevés gondozást igényeljenek.
- A növényzet a teraszra néző nappali ablakaiból is jól látható legyen.
A szélekre látványos, kontrasztos levélszínre és -formára építő növénycsoportokat terveztünk >> , melyek szép keretet adnak a terasznak. Az egyes növénycsoportokba 1-1 szoliter (karakteresebb) növény került, melyet általában eltérő formájú, alacsonyabb növekedésű és örökzöld növények egészítenek ki.
A változatos magasságú, levélformájú és -színű növények érdekesebbé teszik majd a teraszt és velük annak megjelenése is természetesebb, kissé rejtettebb lesz. A növénycsoportok elhelyezését úgy választottuk meg, hogy ne zavarják a nappaliból a kilátást, viszont onnan jól láthatók legyenek.
A sok színes levelű növény miatt a terasz tulajdonképpen virágok nélkül, magában is színpompás lenne, de késő tavasztől kora őszig a virágos növények tovább színesítik.
A növénykompozícióknál meghatározó szerep jutott az örökzöld és tarkalevelű növényfajták mellett a színes levelű cserjéknek és egy télálló pálmának. A növények kiválasztásakor a hangsúlyt nem a virágzatra, hanem a sokkal hosszabban díszítő levélzetre helyeztük. Hasonló formájú és habitusú növényekből több fajtát is választottunk és ezekből ismétlődően ültettünk. Ez segít összekötni a terasz különböző részeit és a terasz egységesebb képet mutat majd.
Az egymás mögött elhelyezkedő, különböző színű és formájú növénycsoportok kellő mélységet adnak a terasznak.
Az így kialakított tetőterasz >> a növénycsoportokkal, a kerti bútorral, a napernyővel és egy kerti grillel a külső teret is a lakás szerves részévé tette.
A TOVÁBBIAKBAN:
Egy kifejlett borsófürt >> több tucat virágszárat is hoz. Az elhervadt virágokat érdekes kékesfekete magházak követik, amelyek egészen a téli hónapokig díszítenek. A növény formáját egész nyáron át szépen megtartja, jó hátteret biztosítva más, később virágzó évelőknek.
Az amerikai korall lonc >> narancspiros, sárgatorkú virágai a a tavasz végétől a hosszú szárvégeken jelennek meg és szinte egész nyáron át díszítenek. Virágait főleg az előző évi hajtásain hozza, ezért ha formáját alakítani szeretnénk, akkor ezt a nyári virágzást követően végezzük.
A kert koranyári pompája hamarosan elkezdődik...
A keskenylevelű yukka méretes virágszára kitartóan tör az ég felé...
A ribizlivirág >> a legintenzívebben májusban és június elején virágzik. Virágzása azonban hónapokkal meghosszabítható, ha időnként az elvirágzott szárakat kb. az 1/3-val visszavágjuk.
A korai méhbalzsam >> is májusban hozza virágait. Nyáron virágzó fajtájával ellentétben jól tűri a szárazabb talajt és az árnyékos fekvést is. Illatos, szép formájú levélzete viszont az ősz végéig érdekes színfolt marad a kertben.
Az Ezüst-tó csillogó víztükre májusban.
Színes levelű és változatos formájú pozsgások; külső díszítés az egész szezonra...jobbára virágok nélkül.
Virágzó bordólevelű cserszömörce egy tarka levelű japán díszfűvel a háttérben.
A mediterrániumban honos és ott gyakran ültetett cserjés garmandor ezüstös levélzete szinte vakít a délelőtti napsütésben. Apró, kék virágait a tavasz végén hozza. Védett fekvésben, kissé szárazabb talajon általában nálunk is áttelel.
Színes és örökzöld talajtakarók társítása; érdekes színfolt egész évben.
Mediterrán hangulatú kertrész pozsgásokkal, örökzöldekkel és gránátalmával...
Most már elég eső esett, jöhet a napos és száraz nyár.
KÖVETKEZŐ BLOGBEJEGYZÉSÜNK: 2013.06.14. 08:00
Miért éppen Dél-Afrika?