Ha egzotikus virágzatú, különleges levélzetű növényeket keresünk, akkor Dél-Afrika magasabban fekvő (1.500-3.000m) területeiről származó növények között is találhatunk néhány fagytűrő ritkaságot.
Ennek a hatalmas, hegyvidéki területnek az éghajlata igencsak különbözik a forró afrikai kontinens nagy részétől. Meglepően sokban hasonlít a mi éghajlatunkra, ezért legalább egy fél tucat olyan nyáron és ősszel virágzó, dísznövénynek is alkalmas fajnak ad otthont, ami nálunk is elég jól érzi magát.
Íme néhány a kedvenceim közül:
Az aloelevelű fáklyaliliom virágzata nem sokban különbözik a legtöbb fáklyaliliom fajtáétól, de hatalmas, feltűnően széles, szürkészöld levélzete annál inkább. A fáklyaliliomfajták között ritkaságnak számító rövidebb törzset is növeszt. Napos fekvésben, üde és tápanyagdús talajon hatalmasra nő. Teljesen télálló, de a hideg téli hónapokban nem kedveli a pangó vizet, ezért jó vízáteresztő talajba ültessük! Virágait rövid száron a tavasz végén hozza.
A kéklevelű fáklyaliliomot feltűnően kékes árnyalatú, polipszerű levélzete kiváló levéldísznövénnyé teszi. A nyár második felében, kora ősszel virágzik.
Az egzotikus virágzatú kardvirágok egy kis része is télálló. Mutatós, lándzsaformájú levélzetük fölött jelennek meg színpompás virágaik, melyek pompás látványt nyújtanak a nyár második felétől kora őszig.
A fagyérzékeny cserjés margitvirág dél-afrikai rokona magasan fekvő területeken honos, ezért kiültetve a hazai teleket is átvészeli. Fehér virágai a tavasz második felétől szinte elborítják a növényt. Meleg, napos fekvést és nagyon jó vízáteresztő talajt szeret. Mérsékelten száraz talajon fejlődik a legszebben. Levelei illatosak. Ha jól érzi magát, akár 1m-es bokorrá is fejlődhet.
A TOVÁBBIAKBAN:
A tűlevelű bugatölcsér >> narancspiros virágai aprók, de nagy számban nyílnak. Ez a csodálatos kis növény a nyár első felében 6-8 hétig virágzik! Levélzete ráadásul örökzöld. Jól mutat levendulával és kisebb díszfüvekkel társítva.
A nyugati ligetszépe >> május végétől egészen az ősz közepéig virágzik. Élénksárga virágai a nap második felében narancsszínűre változnak. Sziklakertbe, kisebb területre talajtakarónak is kiváló. Szárazságtűrő és törődést nem igényel.
A szakállas bugatölcsér >> piros virágai szinte egész nyáron nyílnak. Különösen akkor, ha az elvirágzott szárakat 30-40cm-rel időnként visszavágjuk. Finom levélzete szintén örökzöld. Száraz, napos területen ültetve talajtakarónak is kiváló.
Az amerikai korall loncot >> már hetek óta beborítják narancspiros, sárgatorkú virágai...és a virágözön még jó ideig tart majd. Az Ázsiaiból származtó loncfajtákkal ellentétben nem agresszív növekedésű. Napos fekvésben, üde talajon virágzik a legintenzívebben.
A Mexikó északi, hegyes területein honos zsályafélék is elkezdtek már virágozni. Apró, de annál színpompásabb virágaikat az ősz közepéig szinte folyamatosan hozzák; kivéve a legforróbb nyári időszakokat.
A Missouri ligetszépe hatalmas, élénksárga virágai macskaherével, zsályával és árvalányhajjal a háttérben. Viszonylag hosszan virágzik, törődést nem igényel.
Rikító színű pipacsmező a Balaton-Felvidéken...
És egy cserépben nevelt aloe fáklyaszerű virágzata.
Színes levelű cserjék társítása; érdekes színfolt tavasztól őszig.
Cserepes kompozíciók pozsgásokkal és díszfüvekkel; még virágok nélkül.
KÖVETKEZŐ BLOGBEJEGYZÉSÜNK: 2013.06.28. 08:00
KERTTERVEZÉS LEVÉLDÍSZNÖVÉNYEKKEL