Kerttervezés >> - Mikor kezdjünk? Ha jövőre szebb kertet szeretnénk, akkor ne várjunk májusig a kezdéssel! Tervezzük meg új kertünket a hideg hónapokban, hiszen a kerttervezésre sok szempontból a téli időszak a legalkalmasabb!
Sokszor csak a tavasz második felében kezdünk el foglalkozni kertünk szépítésével. Ez általában kimerül abban, hogy egy közeli kertészetben találomra felkapunk néhány mutatós, akkor éppen virágzó növényt, amiket aztán az üres helyekre ültetünk.
Miért fontos a kerttervezés? - A helyzet az, hogy egy átgondolt terv és némi kutatómunka nélkül sosem lesz látványos kertünk. Hosszú, hosszú évek múltán sem fog hasonlítani arra a kertre, amelyet egyszer elképzeltünk magunknak, vagy ahogy azt egy külföldi utazás során, egy magazinban vagy az interneten láttuk.
Ötletek, elgondolások - Kezdjük el a „kutatómunkát” télen! Gyűjtsünk internetes vagy magazinfotókat nekünk tetsző kertekről, kertrészletekről! Készítsünk képeket saját kertünkről is! Soroljuk fel, hogy mi tetszik és mitől szeretnénk megszabadulni!
Mérjünk, rajzoljunk és fényképezzünk! - Vegyük elő a mérőszalagot és készítsünk pontos rajzot a telekről, feltüntetve a ház, a melléképületek, kerti utak stb. helyét! Rajzoljuk be a meglévő nagyobb fás- és cserjés növényeket, a veteményest, füves területet és minden egyéb fontos részletet!
Költségvetés - Mégha azzal nem is vagyunk tisztában, hogy kertünk átalakítása mennyibe kerülne, anyagi lehetőségeinket ismerjük. Állítsunk fel egy fontossági sorrendet, hogy mely dolgokon szeretnénk mielőbb változtatni! Ne felejtsük, hogy nem kell feltétlenül az egész kertet egyszerre átalakítani! Ha ez túl nagy feladat, akkor a kert átalakítása több fázisban is történhet.
Növényválasztás - Számos körülmény befolyásolhatja, hogy milyen növények alkalmasak egy kertbe. Választásnál érdemes például ügyelni arra, hogy:
- a kert dísznövényeinek legalább a fele örökzöld vagy félörökzöld legyen
- néhány kedvenc növényfajtából ismétlődően ültessünk és ne egyesével, így kertünk egységesebb képet mutat majd
- a hosszan díszítő levélzet és ne a "mulandó" virágok adják kertünk keretét.
A TOVÁBBIAKBAN:
Napos kertekben szeretem a tűlevelű bugatölcsért >>, a levendulát és a mexikói árvalányhajat >> társítani. Mindhárom növény a nyár első felében virágzik, de mivel örökzöldek így az év hátralévő részében is csodásan díszítenek. Az árvalányhaj finom, széthajló kalászai jól kiegészítik a levendula és a talajtakarónak is kiváló bugatölcsér tömöttebb formáját. Vízigényük alacsony és az évenkénti egyszeri visszavágástól eltekintve semmilyen törődést nem igényelnek.
KÖVETKEZŐ BLOGBEJEGYZÉSÜNK: 2013.01.04. 08:00
KERTTERVEZÉS - ELŐKERT