Nem kell feltétlenül cserepes növényeket vásárolnunk, magról is kezdhetjük nevelni kerti- vagy balkonnövényeinket és így is viszonylag hamar gyönyörködhetünk bennük. Aki már kipróbálta, tudja, hogy magról nevelni virágokat igazán sok örömet tud szerezni az embernek.
VIRÁGMAG KATALÓGUSUNKBAN >> számos virágfajta magja közül választhat.
Íme néhány hasznos tanács, hogy mire érdemes odafigyelnünk...
A virágmagok csíráztatása - Mi kell ahhoz, hogy virágmagjaink a lehető leggyorsabban csírázzanak ki?
Megfelelő hőmérséklet - A legtöbb virágmag 18-21celsius fok körül, kb. szobahőmérsékleten csírázik. A csírázást követően azonban a magoncok szebben fejlődnek és ellenállóbbak lesznek, ha néhány fokkal hűvösebb időben (13-15C fok) fejlődnek tovább. A legtöbb magfajta vetésére ezért a legmegfelelőbb időszak a TAVASZ ELSŐ FELE!
Fény - Különösen a kisebb méretű magoknak már a csírázáshoz is szükségük lesz némi fényre. Ugyanakkor a fiatal magoncoknak és a későbbiekben a palántáknak már sok fényre lesz szükségük. A fiatal növényeket a szabadban kell nevelnünk, mivel a lakásban, a szobai ablakpárkányon stb. kapott fény az egészséges fejlődéshez nem elég!
Nedvesség - A sikeres csírázáshoz a magoknak folyamatosan nedves közegben kell lenniük. Ha a magokat cserépbe vetjük, akkor a cserepet érdemes alulról öntözni, hogy ne mossuk ki őket. Öntözéshez használjunk langyos vizet!
Mikor vessük el a virágmagokat?
A virágmagokat ebből a szempontból két csoportra oszthatjuk:
- Hidegentartást igénylő virágmagok – Az ilyen virágmagfajtákat márciusban érdemes elvetni, miután januárban és februárban néhány hétig hideg hőmérsékleten tartottuk őket.
- Hidegentartást nem igénylő virágmagok – Ezeket a fajtákat időjárástól és fajtától függően márciustól májusig érdemes vetni.
(Hidegentartás : Egyes virágmagfajtákat először hideg (kb. 4C) hőmérsékleten, nedves közegben kell tartani. Ezzel szimuláljuk a téli időszakot. Erre fajtától függően kb. 4 -12 hetet kell szánnunk.)
Mi kell az egészséges fejlődéshez?
Fény - A magoncok/palánták egészséges növekedéséhez sok fényre lesz szükségük. Ha nem kapnak megfelelő mennyiségű fényt, akkor megnyúlnak, erőtlenek lesznek és könnyebben áldozatul eshetnek különböző növénybetegségeknek.
Nedvesség - Ügyeljünk az egyensúlyra! Nemcsak a kiszáradás, hanem a túlöntözés is káros lehet. Hűvösebb, borúsabb és különösen csapadékosabb időszakban mérsékeltebben öntözzünk!
Ültetőközeg - Az ültetőközeg legyen laza szerkezetű, jó vízáteresztő és steril! Ne használjunk kerti földet ilyen célra, mivel az tele van gyomnövény magokkal és mindenféle kórokozóval!
Tápoldatozás - Ha a palántákat cserépben neveljük tovább, tápoldatoznunk kell őket. Pár hétig használjuk az ajánlott mennyiség kb. 1/3-át vagy a felét, nehogy a fiatal magoncok/palánták "megégjenek". Ezután, időjárástól függően (hőmérséklet és napfény erőssége) már fokozatosan adagolhatjuk a flakonon szereplő mennyiséget.
Részletes csíráztatási útmutatónkat itt olvashatja el >>
A TOVÁBBIAKBAN:
Néhány fotó, ami még november végén készült...
A show-nak decemberben is folytatódnia kell...persze egy kis örökzöld segítséggel. A pálmaliliomfélék, szoborszerű alakjuknak köszönhetően télen kiváló fókuszpontok lehetnek.
A vattacukor fű >> rózsaszín kalászai a hideg idő beálltával is tovább díszítenek..., amíg nem esik le az első hó.
A védett fekvésben nálunk is télálló japán arália immáron teljes tél eleji pompájában. Virágai a tél beköszöntével csak rövid ideig nyílnak, de egzotikus megjelenésű, örökzöld levélzete egész évben öltözteti a kertet.
Az ősz végén még megannyi ragyogó szín található a kertben...persze főleg a napsütéses órákban.
Számomra mindig természetesebb hatást kelt, ha egy épületet közvetlenül növényzet vesz körbe. Nemcsak gyönyörködtet, de segít megtörni annak merevségét is. A bejárathoz ültetett örökzöld japán naspolya egzotikus megjelenésű és kisebb kertekbe nagyszerűen illő fás növény. Ázsiában honos, de a mediterrán országokban is előszeretettel ültetik. Védett fekvésben nálunk is télálló.
Sok díszfűféle novemberi levélszíne színpompás nyári virágokéval vetekszik.
A tél beköszöntével még jól jön néhány örökzöld növénnyel díszített cserép...
És néhány kerti dísz is...
KÖVETKEZŐ BLOGBEJEGYZÉSÜNK: 2013.01.21.08:00