A gyomnövények mindenhol megtalálhatók a kertben. Szívósak, igénytelenek, a legmostohább körülmények között is szépen megélnek. Gyökérről agresszívan terjednek, magjaikat a szél vagy éppen a madarak szórják el.
Egynyári gyomok - Egyetlen cél lebeg a szemük előtt; néhány hónap alatt megnőni, virágozni és rengeteg magot elszórni...egy szezonban akár több alkalommal is. Egy részük a hideg hónapokban, ősztől tavaszig csírázik ki, míg mások tavasszal, a melegebb idő megérkeztével. Ha lenyírjuk őket, kisebbek maradnak, de ugyanúgy virágoznak. Nem gyökereznek a talajban mélyen, így kézzel vagy kapával palántáik aránylag könnyen eltávolíthatók.
Parlagfű (Ambrosia artemisiifolia)
Évelő gyomok - Sok évig élnek, mélyebben gyökereznek és legtöbbjük nemcsak magról, hanem gyökérről is terjed. Ha nem sikerül eltávolítanunk a teljes, sokszor hatalmas gyökérzetet (...mert beszakad), akkor legtöbbször újranőnek. Legtöbbjüktől csak úgy szabadulhatunk meg, ha kézzel kihúzzuk.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
Hogyan tarthatjuk őket távol?
Virágágyásban ültessük a dísznövényeket sűrűn, így némileg elvesszük a gaznövények fejlődéséhez is szükséges fényt és nedvességet.
Ültessünk olyan növényeket, amelyek kevés vízzel beérik, így csak ritkán kell öntöznünk. Kevesebb víz=kevesebb gaz!
Csak alkalmanként, de akkor alaposan öntözzünk, lehetőleg csak a növények töveit!
KERÜLJÜK a permetező öntözést, mivel úgy a gaznövények is bőséges vízhez jutnak!... és hamarosan megtapasztalhatjuk ki az erősebb.
Legtöbbször csak a hagyományos kerti szerszámok segítenek; kapa, ásóvilla vagy a puszta kezünk.
Kezdjük a gyomlálást tavasszal, amikor még a gyomok palántái kisebbek és könnyebben eltávolíthatók!
Pótoljuk tavasszal a lebomlott mulcsréteget. Ez majd részben elvonja a növekedéshez szükséges fényt pld.: komposztált falevél stb. Alkalmazhatunk különféle mezőgazdasági fóliát is.
Persze gyomok mindig lesznek kertünkben, teljesen sohasem tudunk megszabadulni tőlük. De nem érdemes feladni!?