Hát igen, a mediterrán országokban az éghajlat igen kellemes és több teret enged a kert szerelmeseinek. Szerencsére azonban számos onnan származó növény található, amely nálunk is télálló és könnyen nevelhető.
A meleg, enyhe éghajlaton számos illatos, illóolajban gazdag növény honos, mely igen fagy-és szárazságtűrő. (Példa a fagytűrő mediterrán kertre - Új-Mexikó, USA)
Számos oka van, hogy az itthoni hobbikertészek is nagyra értékelik őket; virágzatuk színpompás, levélzetük textúrája finom, színük nem szokványos; kékes vagy szürkészöld. Szárazságtűrők, talaj iránt nem igényesek, kevés törődést igényelnek és elvétve akad kártevőjük.
A Mediterránium virágos növényei általában a csapadékos telet követően tavasz végén, nyár elején virágoznak, még a forró, száraz nyári hónapok előtt.
Miután elvirágoztak, érdekes levélzetük még a nyár hátralévő részében és ősszel is szépen díszít.
Íme néhány nagyszerű mediterrán növény napos, száraz fekvésbe:
- madárhúr
- napvirágfélék
- cipruskafélék
- levendulafélék
- zsályafélék
A ribizlivirág >> nálunk április végétől egészen az ősz közepéig virágzik, ha az elszáradt virágszárakat időnként visszavágjuk. Napos fekvésben, sovány talajon fejlődik a legszebben.
A kerti macskamenta >> májustól az ősz végéig virágzik, ha a nyár első felében a növényt visszavágjuk. Napos, félárnyékos fekvésben egyaránt jól fejlődik.Kitűnő talajtakaró száraz helyre.
A festő pipitér >> a nyár nagy részében sárga virágözönével díszít. Legszebben napon, sovány talajon nevelhető. Tavasszal érdemes az új hajtásokat visszacsípni, hogy nyárra tömöttebb növényt kapjunk.
A mediterrán zsálya >> nagyméretű leveleiből bújnak elő nyár elején a virágszálak. Fehér torkú, kék virágok! Meglepően szépen virágzik félárnyékban is.
A barátcserje >> július végétől hozza kék virágait. Levélzete illatos, a növény talajban nem válogat. Védett fekvésben nagyra nő (6-8m).