Általános hiba földlabdás évelők és kisebb cserjés növények ültetésekor, hogy ásunk egy gödröt, kivesszük a növényt a műanyag cserépből, beletesszük a gödörbe, majd megöntözzük...és elégedetten távozunk.
Ezzel a már elültetett növény tulajdonképpen "továbbra is" a szaporító cserépben kénytelen tovább élni. A probléma az, hogy a gyökérzet nem kerül kapcsolatba kertünk földjével és ezzel együtt vizzel és tápanyagokkal. 1-2 hét és frissen ültetett növényünk sok esetben kiszárad és elpusztul, hacsak az egyéb körülmények nem optimálisak. (kiváló talaj, kedvező időjárás stb.)
Mit kell tehát tenni ültetéskor?
- Vegyük ki a növényt a cserépből!
- Rázzuk le a cserépföld jó részét a gyökérzetről! (Akár verjük neki valaminek.)
- Bogozzuk ki legalább a külső gyökereket!
Ha a gyökerek már körbenőttek, akkor egy éles késsel több oldalon függőleges irányban vágjunk 5-8cm-es vágásokat!
Végül helyezzük bele a növényt az ültetőgödörbe, kibontott gyökérzetét szétterítve, temessük vissza a földet és alaposan öntözzük meg a növényt!
Az ültetőgödör készítésekor az elsődleges cél, hogy a frissen ültetett növény gyökérzete megfelelő mennyiségű oxigént kapjon!
Még néhány jó tanács:
Ne cseréljük ki az ültetőgödör földjét teljesen eltérő szerkezetű földdel! pld.: jó minőségű palántaföldre, miközben az ültetőgödör körül a talaj sovány vagy agyagos.
Ehelyett az ültetőgödörből kiásott talajhoz keverjünk némi olyan anyagot (levélkomposzt, rostált sóder stb.), ami segíti, hogy a gyökérzet szépen tudjon fejlődni és megfelelő mennyiségű levegőhöz és tápanyaghoz jusson.